Rahat Uyumak için Fındık

Uykusuzluğun obezite ve yüksek tansiyon gibi birçok rahatsızlığa yol açtığını belirten Diyetisyen Gülşen Lükel, kaliteli bir uyku için tüketilmesi gereken besinleri sıraladı.

ASTROLOJİ Hit: 1015 / Yorum: 0 / 24 Nisan 2014 17:11
Rahat Uyumak için Fındık
-A +A

Son yıllarda uyku bozukluklarının görülme oranı artmıştır. Bu durumun obezite de gözlenen artışla ilintili olduğu bilinmektedir. Uykusuzluk hastalığı olan kişilerin %70-90’ı kilolu veya obezdir.

Uykusuzluk problemi de obeziteye neden olur. Kronik uykusuzluk neticesinde etkilenen kortizol ve leptin hormonları kişinin kendini sürekli aç hissetmesine neden olur. Araştırmalar düzensiz uyuyanların düzenli uyuyanlara göre %65 daha fazla obezite riski taşıdığını gösterir.

Uzun süre yaşanan uykusuzluk sadece obeziteye yol açmaz. Kan şekeri ve insülin seviyelerini etkileyerek şeker hastalığına da neden olabilir. Yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini de artırır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyonlara yakalanma riskinin artmasına yol açar. Depresyona da yol açan uykusuzluk kişinin kendini gün içinde yorgun, agresif, gergin hissetmesine neden olarak yaşam kalitesini düşürür.

Ortalama olarak yetişkinlerin günlük 7,5 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Yeterli uyuyanların daha başarılı olduğu araştırmalarda gösterilmiştir. Bu kişilerde işe gelmeme ve kazalara daha az rastlanır.

Fiziksel ve ruhsal iyi hissetmenin temelinde dinlenme yatmaktadır. Günlük stresinizden kurtulmak için bu size daha çok yardımcı olacaktır.

Peki, bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz?

Öncelikle sağlıklı kiloya düşmek ilk yapılacak iş. Düzenli, sağlıklı beslenme ve spor en geçerli yöntem.

Kaliteli bir uyku için beslenmenize dikkat edin

  • Uyarıcı etkisi olan kafeinli içeceklerin uyku zamanında 6-7 saat önce alınmaya özen gösterin. Günün geç saatlerinde kafeinsiz içecekleri, meyve sularını ve suyu tercih edin.
  • Aşırı şeker ve saf karbonhidratlar, kan şekerinin ani yükselmesine ve düşüşüne yol açarak uykusuzluk yapabilmektedir. Bu nedenle akşamları tatlı isteğini meyveyle gidermek iyi bir çözümdür.
  • Proteinler sindirim sistemini uzun süre uyarıp geceleri sizi uyanık tutabilir. Geç saatlerde aşırı protein alımından kaçınmak gerekir.
  • Aşırı tuz kan basıncını artırıp dinlenmemiz için gerekli düşük kan basıncını önler.
  • Uyku için önemli bir aminoasit triptofandır. Seratonin ve melatonin üretimine yardımcıdır. Bu iki maddede dinlendirici etki gösterir. Hindi ve tavuk eti, süt ve ürünleri, deniz ürünleri, yumurta, mercimek, bezelye, soya fasulyesi, nohut, fındık triptofan içerir.
  • Kalsiyum da sinir sistemini yatıştırmaya yardımcıdır. Süt ve ürünleri, badem, somon, ıspanak, marul ve kurutulmuş meyveler kalsiyum kaynağıdır.

Pratik öneriler

  • Akşam yemekten sonra tatlı yerine meyve veya 1 fincan tarçın ilave edilmiş süt için.
  • Yemekten sonraki çay keyfi sevenler için çay yanına cips, bisküvi, kuru yemişler yerine 3-4 meyveli kepekli bisküvi tüketin.
  • Akşam spor yapanlar için spor sırasında 3-4 kuru meyve yiyin.
  • Spor sonrası yatmaya 2 saat kala küçük bir kase yoğurt ve yanında ½ muz yiyin.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları