Telefonunuzu asla koymamanız gereken 10 yer

Sağlığınızdan daha değerli değil!

SAĞLIK Hit: 1804 / Yorum: 0 / 17 Ocak 2018 12:19
Telefonunuzu asla koymamanız gereken 10 yer
-A +A

Vücudumuzun bir parçası haline gelmiş olan akıllı telefonlar, farkında olmadan sağlığımızı büyük tehlikeye sokuyor. Bağımlılık bir kenara telefonu taşıdığımız bu 10 yer bile birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Arka cep

 

iStock-157427652

 

Cep telefonunu arka cebinde taşıyanlar bir düşünsün bakalım; düzenli bir şekilde bacaklarınız ve karnınız ağrıyor mu? Bu ağrıların sebebi telefonunuzu arka cepte taşımak olabilir. Aynı zamanda dokunmatik telefonları arka cepte taşıdığığınızda tanımadığınız insanları ya da cil çağrı numalarını telefon kendi kendine arayabilir. Acil servislere düşen aramaların neredeyse yüzde 30'u yanlışlıkla yapılan aramalardan oluşuyor. Yani acil yardım bekleyen insanların hayatına da istemeden engel olmuş oluyorsunuz...

Sütyen

 

iStock-604354596

 

Yapılan bazı araştırmalara göre sütyenin içinde cep telefonu taşımak meme kanseri riskini artırıyor. Hemen belirtelim; telefonların kansere sebep olması noktasında yüzde yüz kanıtlanmış bir durum yok fakat bazı araştırmalar da kansere sebep olur yönünde. Siz her ihtimale karşı önleminizi alın.

Ön cep

 

iStock-683529968

 

Çanta taşımayan kişiler genelde cep telefonlarını ön ceplerine koymayı tercih ediyorlar. Ne yazık ki yapılan araştırmalar ortaya şunu koyuyor: Telefonun yaydığı elektromanyetik radyasyon sperm miktarını ve verimini olumsuz anlamda etkilemekte.

Biraz zor ama cildinize yakın tutmak

 

 

 

Telefonu cildinize yakın tuttuğunuzda ekran ve tuşlarda bulunan bakteriler cildiniz ile temas eder ve radyasyona maruz kalırsınız. Elbette cildimizden uzak tutmak zor ama deneyebiliriz; telefon ve suratınız arasında 0.5/1.5 cm boşluk olacak şekilde konuşmaya çalışın.

Kalçada taşımak

 

iStock-614743520

 

Kalçada taşıdığınız cep telefonu kalça kemiklerini zayıflatabilir.

Şarjda

 

iStock-615278422

 

Yaptığımız en büyük hatalardan biri de bu: Telefonu bütün gece boyunca şarjda tutmak. Bunu yaptığınız sürece telefonun batarya ömrü azalır. Aynı zamanda telefonu yanınızda şarjda takııp uyumak ya da kullanmak elektromanyetik radyosyana maruz kalmanıza neden olur.

Yastık altı

 

iStock-511813898

 

Yastığın altına koyduğunuz telefon radyasyon etkisiyle baş ağrısına sebep olur. Haber bültenlerinden hatırlarsınız yastık altına koyulan telefonların patladığını. Şarja takıp yastığınızın altına altığınız telefon ısı yayar. Yayılan bu ısı yastığın ısınmasına da neden olur. Bu da çok büyük felaket getirir.

Bebek arabası

 

iStock-603897766

 

Soğuk yerler

 

iStock-637614780

 

Havanın sıfır derecenin altına düştüğü zamanlar telefonunuzu uzun süre sokakta tutmayın. Aşırı soğuktan sıcak bir ortama getirdiğiniz telefonun iç sistemi hasar görebilir.

Sıcak yerler

 

iStock-819949828

 

Soğuk havada olduğu gibi sıcak hava da telefonun iç sistemine zarar verir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları